Schedule of Events

The Festival is scheduled, as always, around Easter. This year, it begins on Wednesday April 5th and continues until Sunday April 16th, 2023.

Our schedule is still being finalized. Please watch this space for the most up-to-date information.

The Cleveland Thyagaraja Festival is supported in part by the residents of Cuyahoga County through a public grant from Cuyahoga Arts & Culture.

Wednesday April 5, 2023     Waetjen Auditorium, CSU
8:00am – 10:15pm Subhan Kasim & Subhan Babu (Nadaswaram)
Vijaykumar Mathavan (thavil)
Vijay Kumar Marimuthu (thavil)
10:30am – 12:30pm Rudrapatnam Prof S. Ramakanth (Vocal)
Delhi P. Sunder Rajan (violin)
K.V. Prasad (mridangam)
Sunil Kumar (kanjira)
1:00pm – 2:00pm Traditional Arts over the Ages
A Lecture-demonstration by Rama Kausalya of the Marabhu Foundation
2:15pm – 3:45pm T.M. Thiagarajan Memorial Concert
Lakshmi Rangarajan & Subhashini Parthasarathy (Vocal)
Jay Shankar Balan of MI (violin)
Srihari Raman of PA (mridangam)
Balaji Chandran of MN (ghatam)
4:00pm – 5:30pm V. Sankaranarayanan (Vocal)
Sangeetha Rathnakara Nagai R. Muralidharan (violin)
Sangeetha Rathnakara Mannargudi A. Easwaran (mridangam)
Cleveland R. Balasubramaniam (kanjira)
5:45pm – 7:15pm Jugalbandhi
Ashwani Shankar (Shehnai) & J.A. Jayanth (Flute)
Ramdas Palsule (tabla)
Sai Giridhar (mridangam)
7:30pm – 9:30pm Papanasam Ashok Ramani (Vocal)
Delhi P. Sunder Rajan (violin)
Sangeetha Rathnakara Mannargudi A. Easwaran (mridangam)
Toronto Karthik Venkataraman (kanjira)
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm Preethi & Shruthi (Vocal)
B.V. Raghavendra Rao (violin)
S.V. Ramani (mridangam)
Thursday April 6, 2023     Waetjen Auditorium, CSU
8:00am – 9:00am Manasa Suresh & Arun Mahadevan of CA (Vocal)
Vignesh Thyagarajan of CA (violin)
Vineeth (mridangam)
9:15am – 10:45am M.S. Martin, Chennai presents
Mellifluous Melodies in Keyboard
11:00am – 12:00pm Divya Vahana Vaibhavam
Thematic Presentation by Nadhopasana Academy of Fine Arts, CA
12:15pm – 1:45pm A Carnatic Quartet Mylai Karthikeyan (Nadaswaram)
Shreya Devnath (Violin)
Praveen Sparsh (mridangam)
R. Jeevanantham (thavil)
2:00pm – 3:00pm Jewels of Rhythm
Students of T.S. Nandakumar of NJ
3:15pm – 4:15pm Tiruvarur Vaidy School of Percussion presents
Thaka Dhimi Thakita Season V — A grand celebration of Percussion & Rhythm in tune with Melody
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm Himaja Samraj (Vocal)
Sruti Sarathy of CA (violin)
Gopi Lakshminarayanan of CA (mridangam)
Friday April 7, 2023     Hilton Garden Inn and Music Building, CSU
9:00am – 5:00pm Music Competition
Drinko Recital Hall, CSU
8:00am – 9:00am Compositions of Acharya Rathnakara Neyveli R. Santhanagopalan
9:15am – 10:15am Students of Kala Seva Mani Dr B. Balasubrahmaniyan, Wesleyan University, CT
10:30am – 11:30am Kiranavali Vidyasankar & Akshara (Vocal)
Sruti Sarathy of CA (violin)
Vinod Seetharaman of MI (mridangam)
Toronto Karthik Venkataraman (kanjira)
11:45am – 1:00pm Kruthi Bhat (Vocal)
Rishab Ranganathan of IL (violin)
Akshanan Mayuran (mridangam)
N. Guruprasad (ghatam)
1:15pm – 2:15pm Percussion Presentation by students of Ramesh Srinivasan of CA
Sarvalaghu Percussion Art Center
2:30pm – 3:45pm A Carnatic-Jazz Fusion
Rajhesh Vaidya (Veena) & The Stone Sound Collective
Waetjen Auditorium, CSU
4:00pm – 4:45pm Ceremonial Procession and Mallari

Traditional Kolattam by students of
Nrithya Seva Mani Sujatha Srinivasan, Shri Kalaa Mandir, OH
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm Rhea Rajesh of TX (Vocal)
Saketha Panthula of CA (violin)
Ajay Gopi of CA (mridangam)
Saturday April 8, 2023     Wolstein Center, CSU
 

On this day, programs will run concurrently in two separate venues

7:00am Puja and Worship
7:15am Mangala Isai
8:00am – 8:45am Bhajans by Children
9:00am – 10:45am Pancharathna Krithis — Group singing of Thyagaraja's five greatest compositions
11:15am – 12:15pm The Carnatic Epic Choir
Concept and Presentation by Sangeetha Rathnakara Neyveli R. Santhanagopalan
12:30pm – 1:30pm Concept and Presentation by Jay Shankar Balan of MI
Waetjen Auditorium, CSU
1:45pm – 3:30pm K. Bharath Sundar (Vocal)
Sangeetha Rathnakara Nagai R. Muralidharan (violin)
Acharya Rathnakara Tiruvarur S. Vaidyanathan (mridangam)
N. Guruprasad (ghatam)
4:00pm – 6:30pm Sangeetha Rathnakara Ramnad V. Raghavan Memorial Concert
Sustaining Sampradaya — Tribute to Musiri Subramania Iyer
A concert by the torch-bearers of the Cleveland Festival
7:00pm – 7:45pm Felicitation Function
 
Drinko Recital Hall, CSU
11:00am – 12:00pm Shishir Kumar of NJ (Saxophone)
Vishal Sowmyan of PA (violin)
Madhav Parthasarathy of IL (mridangam)
12:15pm – 1:15pm Bhargavi Balasubramanian (Vocal)
Sowmya Acharya (Vocal)
Sanjay Suresh of WI (violin)
Akshay Venkatesan of CA (mridangam)
1:30pm – 2:30pm Hari Kappiyoor of VA (Veena)
B.V. Raghavendra Rao (violin)
Ravindrabharathy Sridharan of CA (mridangam)
2:45pm – 3:45pm North American Dance Ensemble
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm 2019 Advanced Pallavi Winner
Ranjani Ravindrabharathy of CA (Vocal)
Sruti Sarathy of CA (violin)
Santhosh Ravindrabharathy of CA (mridangam)
Sunday April 9, 2023     Waetjen Auditorium, CSU
8:00am – 9:00am Carnatic Harmony
Presented by Carnatica
9:15am – 10:15am Muruga Muruga
featuring 150 North American students
Conceptualized and Conducted by Papanasam Ashok Ramani
1:00pm – 2:00pm Music Competition Prize Distribution
2:15pm – 3:45pm Veena Gaanam
A Veena, Vocal, and Percussion ensemble by
Naadharasa Center for Music, disciples of Nirmala Rajasekar of MN
4:15pm – 6:45pm Sustaining Sampradaya — Evergreen Melodies
A concert by the torch-bearers of the Cleveland Festival
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm Shraddha Ganesh of ON (Vocal)
Sruti Sarathy of CA (violin)
Ajay Gopi of CA (mridangam)
Monday April 10, 2023     Waetjen Auditorium, CSU
8:00am – 9:00am Students of Vanitha Suresh of WI
9:15am – 10:15am Students of Chitra Vaidyanathan of AZ
10:30am – 12:30pm Vittal Ramamurthi (Violin) & V.V.S. Murari (Viola)
Acharya Rathnakara Tiruvarur S. Vaidyanathan (mridangam)
N. Guruprasad (ghatam)
1:00pm – 2:15pm Spoorthi Rao (Vocal)
B.V. Raghavendra Rao (violin)
K.V. Prasad (mridangam)
N. Sundar (morsing)
2:30pm – 4:00pm Vasudha Ravi (Vocal)
B.V. Raghavendra Rao (violin)
S.V. Ramani (mridangam)
Balaji Chandran of MN (ghatam)
4:30pm – 7:00pm Sustaining Sampradaya — Tribute to D.K. Pattammal
A concert by the torch-bearers of the Cleveland Festival
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm Rishabh Kaushik (Vocal)
B.V. Raghavendra Rao (violin)
K.V. Prasad (mridangam)
Tuesday April 11, 2023     Waetjen Auditorium, CSU
8:00am – 9:00am S.N. Sasanka of MD (Vocal)
Sanjay Sharma (violin)
Vinod Seetharaman of MI (mridangam)
9:15am – 10:15am Vivek Moozhikkulam (Vocal) & party
10:30am – 12:30pm Venu-Violin-Veena Trio
Sangeetha Kala Sagaram R. Thiagarajan (Flute)
V.V.S. Murari (Violin)
Nirmala Rajasekar of MN (Veena)
Thanjavur K. Murugaboopathi (mridangam)
Sriram N. Iyer of MN (kanjira)
S.V. Ramani (ghatam)
1:00pm – 2:15pm Abilash Giriprasad (Vocal)
B.V. Raghavendra Rao (violin)
Acharya Rathnakara Tiruvarur S. Vaidyanathan (mridangam)
N. Sundar (morsing)
2:30pm – 4:00pm Kala Rathna Aishwarya Shankar (Vocal)
Vignesh Thyagarajan of CA (violin)
Ethirajan Ramanujam of MN (mridangam)
K.V. Gopalakrishnan (kanjira)
4:15pm – 6:45pm Carnatica Brothers K.N. Shashikiran & P. Ganesh (Vocal)
Sangeetha Rathnakara Nagai R. Muralidharan (violin)
Thanjavur K. Murugaboopathi (mridangam)
N. Guruprasad (ghatam)
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm Vaibhav Ramu (Vocal)
Vishal Sowmyan of NJ (violin)
Akshanan Mayuran (mridangam)
Wednesday April 12, 2023     Waetjen Auditorium, CSU
8:00am – 9:00am Shardul Krishnakumar (Vocal)
Sahana Vasudevan of MA (violin)
Sriram N. Iyer of MN (mridangam)
9:15am – 10:15am Group Presentation by Sruti Sarathy of CA
10:30am – 12:30pm Gayathri Girish (Vocal)
M. Rajeev (violin)
K.V. Prasad (mridangam)
N. Guruprasad (ghatam)
1:00pm – 2:15pm D.B. Ashvin (Vocal)
Karthik Iyer of IL (violin)
Myan Sudharsanan of WA (mridangam)
N. Sundar (morsing)
2:30pm – 4:00pm Kalyanapuram S. Aravind (Vocal)
R. Raghul (violin)
N.C. Bharadwaj (mridangam)
G. Chandrasekara Sharma (ghatam)
4:15pm – 6:45pm Sangeetha Rathnakara Nagai R. Muralidharan (Violin)
Badri Narayanan (violin)
Trichy L. Saravanan (flute)
Sangeetha Rathnakara Tiruvarur S. Vaidyanathan (mridangam)
N. Guruprasad (ghatam)
7:00pm – 9:30pm Panthula Rama (Vocal) & party
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm Sri Sri Sisters Sreeya Addla & Sreeja Addala (Vocal)
Karthik Iyer of IL (violin)
Ashwinn Balachandran of ON (mridangam)
Thursday April 13, 2023     Waetjen Auditorium, CSU
8:00am – 9:00am Sindhu (Vocal)
Sushmitha Ravikumar of MA (violin)
Athrey Nadhan of NC (mridangam)
9:15am – 10:15am Jayashree Vaidyanathan (Vocal)
Vishal Sowmiyan of NJ (violin)
J.P. Surya Nambeesan (mridangam)
Sunil Kumar (kanjira)
11:30am – 12:30pm Tiruvarur S. Girish (Vocal)
Sangeetha Rathnakara Nagai R. Muralidharan (violin)
Sangeetha Rathnakara Mannargudi A. Easwaran (mridangam)
Cleveland R. Balasubramaniam (kanjira)
1:00pm – 2:15pm Group Presentation by Suma Sudheendhra
2:30pm – 4:00pm K.S. Vishnudev (Vocal)
Kamalakiran Vinjamuri of VA (violin)
Acharya Rathnakara Tiruvarur S. Vaidyanathan (mridangam)
Sunil Kumar (kanjira)
4:15pm – 6:45pm S. Saketharaman (Vocal) & party
7:00pm – 9:30pm Sangeetha Rathnakara N. Ravikiran (Chitravina)
Arjun Suresh of WI (chitravina)
Sanjay Suresh of WI (violin)
K.V. Prasad (mridangam)
N. Guruprasad (ghatam)
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm Rasika Sivakumar of PA (Vocal)
Sahana Vasudevan of MA (violin)
Madhav Parthasarathy of IL (mridangam)
Friday April 14, 2023     Waetjen Auditorium, CSU
8:00am – 9:00am Anirudh Raja of CA (Vocal)
Rishabh Ranganathan of IL (violin)
Myan Sudharsanan of WA (mridangam)
9:15am – 10:15am Krupa Lakshmi & Bhargav Hariharan of MD (Vocal)
Saketha Pantula of CA (violin)
Ravindrabharathy Sridharan of CA (mridangam)
Samyuktha Sreeram of VA (ghatam)
10:30am – 12:30pm R. Suryaprakash (Vocal)
Kamalakiran Vinjamuri of VA (violin)
Vineeth (mridangam)
Sowmiya J. Narayanan of VA (ghatam)
1:00pm – 2:15pm Tirupathi Srivani Yalla (Veena)
J.P. Surya Nambeesan (mridangam)
N. Sundar (morsing)
2:30pm – 4:00pm V.K. Manimaran (Vocal)
B.V. Raghavendra Rao (violin)
Thanjavur K. Murugaboopathi (mridangam)
Sunil Kumar (kanjira)
4:15pm – 6:45pm Kunnakudi M. Balamuralikrishna (Vocal) & party
7:00pm – 9:30pm Sustaining Sampradaya — Bharathanatyam
A program by the torch-bearers of the Cleveland Festival
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm Sruthi Ramesh (Vocal)
Badrinarayanan (violin)
Srihari Raman of PA (mridangam)
Saturday April 15, 2023
 

On this day, programs will run concurrently in three separate venues

Hilton Garden Inn Cleveland Downtown
9:00am – 5:00pm Dance Competition
Waetjen Auditorium, CSU
8:00am – 9:00am Shivani Venkatraman (Vocal)
Mukund Josyula (violin)
Mihir Ganesh (mridangam)
9:15am – 10:15am A Thematic Presentation
Radha Bhaskar
Badrinarayanan (violin)
Ashwinn Balachandran of ON (mridangam)
10:30am – 12:30pm D. Sesha Chary (Vocal)
V.V.S. Murari (violin)
Ethirajan Ramanujam of MN (mridangam)
K.V. Gopalakrishnan (kanjira)
1:00pm – 2:15pm Akshay Padmanabhan (Vocal)
Bhargav Tumkur of MD (violin)
Vinod Seetharaman of MI (mridangam)
2:30pm – 4:30pm Raji Gopalakrishnan (Vocal)
Jay Shankar Balan of MI (violin)
Vijay Ganesh of MD (mridangam)
N. Sundar (morsing)
Drinko Recital Hall, CSU
8:00am – 9:30am Sunanda Nair of TX (Mohiniattam) & party
9:45am – 11:00am Sujatha Srinivasan of OH (Bharathanatyam)
11:15am – 12:30pm Sri Rama Charitha Geetham
Dance-Drama featuring music composed by Brahmasri Papanasam Sivan and choreography by Nrithya Rathnakara Anitha Guha

Participating Dance Gurus
Akila Subramanyam
Radhamani Varadachary of NJ
Sree Lakshmanan
Soujanya Madhusudhanan
Comfort Inn Ballroom
10:00pm – 11:00pm Apoorva Das of TX (Vocal)
Bhargav Tumkur of MD (violin)
Praseedh Balaji (mridangam)
Sunday April 28, 2023     Waetjen Auditorium, CSU
8:00am – 9:00am V.K. Arun Kumar of IL (Vocal)
Dr Keerthana Sankar of CA (violin)
Mudhra Bhaskar (mridangam)
9:15am – 10:00am Pallavi Concert
Diya Godavarti of MA (Vocal) B.V. Raghavendra Rao (violin)
Vineeth (mridangam)
10:15am – 11:15am Nivedha Ramalingam of ON (Bharathanatyam)
11:30am – 12:30pm 2019 Dance Competition Performance Winner
Adithi Arunkumar of IL (Bharathanatyam)
1:00pm – 2:00pm 2019 Dance Competition Choregraphy Winner
Abhishek Ravi (Bharathanatyam)
2:00pm – 6:00pm Dance Competition
6:00pm – 6:30pm Dance Competition Prize Distribution