Results of the 2018 Music Competition

The results of the 2018 Tuttle Memorial Music Competition are below. Congratulations to all the winners!

Geetham
Prize Winners
Third Abhinav Arvind, Vishnu Parthasarathy, Rakshita Ramesh
Second Shriya Nandagiri, Sathya Ganesan
First Mythili Kota, Jenani Sivamani
Varnam
Prize Winners
Third Roopa Rajagopalan, Amritha Praveen
Second Vibha Raghvendran, Aaradhya Sivakumar
First Shriya Ganesh, Suraga Nallan
Krithi Subjunior Vocal I
Prize Winners
Third Arjun Suresh
Second Abesha Umeshkumar, Vibha Raghavendran
First Sakhyam Kaje
Krithi Subjunior Vocal II
Prize Winners
Third Abhinav Anand, Suraga Nallan
Second Sahana Venkatraman, Pranav Murthy
First Medha Anantuni, Shriya Ganesh
Krithi Flute Subjunior
Prize Winners
First Suryaa Krishna Kalyan
Krithi Violin Subjunior
Prize Winners
Third Kaavya Sekhar
Second Laasya Sidhaye
First Tara Shivakumar
Krithi Veena Subjunior
Prize Winners
Third Samhita Mattipalli
Second Amritha Praveen
Percussion Mridangam Subjunior
Prize Winners
Third Shyam Ravidath, Vassanth Ranganathan
Second Abhinav Anand
First Rishab Harikrishnan, Srivatsan Srinivasan
Percussion Konnakkol Subjunior
Prize Winners
Third Shyam Ravidath, Vassanth Ranganathan, Sangeeth Madhu
Second Naren Sriram, Hreemkar Sriram
First Anirudh Suresh
Percussion Kanjira Subjunior
Prize Winners
First Apurva Sai Lakshmanan
Krithi Keyboard Subjunior
Prize Winners
Second Sahana Nagarajan
First Hari Santhanam
Krithi Guitar Subjunior
Prize Winners
Second Sidharth Narayan
Krithi Vocal Junior Boys II
Prize Winners
Third Sumanth Mahalingam, Samhit Kasichainula
Second Srihan Anand, Raghav Chakravarthy
First Praphul Pemmaraju
Krithi Vocal Junior Boys I
Prize Winners
Third Shashvath Iyer, Shardul Krishna Kumar
Second Bhargav Ashwin, Samarth Anantuni
First Hurshil Nittala
Krithi Vocal Junior Girls I
Prize Winners
Third Aditi Anand, Sindura Sridhar
Second Rasika Sivakumar
First Sripradha Manikantan
Krithi Junior Vocal Girls II
Prize Winners
Third Samyuktha Natesan, Sinthu Sivaraman
Second Mahima Vinay
First Shreya Virunchipuram, Sanika Pande
Krith Vocal Junior Girls III
Prize Winners
Third Maanasa Nandigam
Second Ananya Ramanan
First Amrutha Venkat, Deepti Ravidath
Krithi Violin Junior
Prize Winners
Third Vasan Srimattirumalapedditi
Second Suragh Shrianandh, Sahith Shankar
First Aishwarya Anand
Krithi Flute Junior
Prize Winners
Third Nithin Parthasarathy
Second Akshaj Bharadwaj
First Raghav Kasibhatla
Krithi Veena Junior
Prize Winners
Third Anagha Balaji
Second Hima Penukonda
First Samyuktha Ramanan
Krithi Saxophone/Clarinet Junior
Prize Winners
Second Pooja Krishnan
First Vihit Nanduri
Krithi Keyboard Junior
Prize Winners
Second Vaibhav Ramu
First Sanika Pande
Krithi Guitar Junior
Prize Winners
Second Pranav Balasubramaniam
First Srivatsa Vellakkat
Percussion Mridangam Junior
Prize Winners
Third Abhinav Ganesan, Satvik Hariharan Subbaraman, Anirudh Ganesan
Second Soham Kaje
First Vishnu Kandanchatha
Percussion Konnakkol Junior
Prize Winners
Third Anirudh Ganesan, Tejas Gururaja, Nidhi Mahadevan
Second Rishabh Kodungallur, Abhinav Ganesan
First Omkar Sriram
Alapana Vocal Junior
Prize Winners
Third Avinash Anand, Amrutha Venkat
Second Sreya Sankar
First Shivani Venkataramanan
Alapana Flute Junior
Prize Winners
First Sai Pranav Majeti
Alapana Whistle Junior
Prize Winners
First Sasanka SN
Alapana Violin Junior
Prize Winners
Third Sahith Shankar, Padmini Gopinath
Second Sahana Sreeram, Aishwarya Anand
First Anivartin Anand, Tejas Bharadwaj
Pallavi Vocal Junior
Prize Winners
Third Sasanka SN
Second Anirudh Raja
First Ananya Devanath
Pallavi Veena Junior
Prize Winners
First Ananya Devanath
Pallavi Violin Junior
Prize Winners
Second Sanjith Narayanan
First Tejas Bharadwaj
Niraval Vocal Junior
Prize Winners
Third Arvind Mahalingam
Second Mayuri Meena Srivaths
First Praphul Pemmaraju
Swaram Vocal Junior
Prize Winners
Third Raghav Chakravarthy, Avinash Anand
Second Shruti Govindarajan, Vaibhav Prakash
First Sasanka SN
Niraval Violin Junior
Prize Winners
First Srinath Hariharan
Swaram Violin Junior
Prize Winners
Third Sahana Sreeram
Second Sahith Shankar, Tejas Bharadwaj
First Neha A Venkatraman
Swaram Veena Junior
Prize Winners
Third Maanasa Bandi
Viruttham Junior
Prize Winners
Third Shruti Govindarajan, Shivani Venkataramanan, Madhura Sriram
Second Sanjay Sivakumar, Ananyaa Arvind, Rasika Sivakumar
First Sripradha Manikantan
Accompaniment Violin Junior
Prize Winners
Third Sahith Shankar
First Srinath Hariharan
Accompaniment Percussion Junior
Prize Winners
Third Soham Kaje, Satvik Hariharan Subbaraman, Reetesh Sudhakar
Second Rishabh Kodungallur, Nikhil Sathyanathan
First Vaibhav Sourirajan
Krithi Vocal Senior
Prize Winners
Third Karthik Padmanabhan Iyer, Sahana Harikrishnan
Second Sanchitha Chari, Sabthavi Baskaran
First Neharika Murthy
Krithi Violin Senior
Prize Winners
Third Guhan S. Iyer
Second Apurvaa Anand
First Krithika Natarajan
Krithi Flute Senior
Prize Winners
Second Vaibhav Iyer
First Akshaya Raman
Krithi Veena Senior
Prize Winners
Third Gaurav Rajan
Second Krishna Sunil Palya
First Vaishnavi Ravinutala, Smriti Sridharan
Percussion Mridangam Senior
Prize Winners
Third Vageeshwar Srinivasan
Second Inesh Vytheswaran, Sanjay Sharma
First Aadhivan Sarang Ramkumar
Percussion Konnakkol Senior
Prize Winners
Second Aditya Anand
First Raghav Kallur
Alapana Vocal Senior
Prize Winners
Third Samyuktha Shankar
Second Shriya Anand
First Gowri Salem
Alapana Veena Senior
Prize Winners
Second Smriti Sridharan
First Krishna Sunil Palya
Alapana Violin Senior
Prize Winners
Third Apurvaa Anand, Aditya Satyadeep
Second Krithika Natarajan
First Karthik Padmanabhan Iyer
Niraval Vocal Senior
Prize Winners
Second Shashank Mahesh
Swaram Vocal Senior
Prize Winners
Third Shashank Mahesh
Second Jayasurya Dileep
First Sanchitha Chari
Pallavi Vocal Senior
Prize Winners
Third Shreeshruthi Raghavan
Second Saadhvi Chari
First Sashwat Mahalingam
Pallavi Violin Senior
Prize Winners
First Aditya Satyadeep
Swaram Violin Senior
Prize Winners
First Krithika Natarajan
Swaram Veena Senior
Prize Winners
Second Shreya Pattisapu
Viruttham Senior
Prize Winners
Second Sabthavi Baskaran
First Shriya Anand
Accompaniment Violin Senior
Prize Winners
Second Aditya Satyadeep
First Karthik Padmanabhan Iyer
Accompaniment Percussion Senior
Prize Winners
Third Keethan Vivekananthan
Second Aadhivan Sarang Ramkumar, Varun Vivekanandan
First Sanjay Sharma
Padam/Javali
Prize Winners
Third Ananyaa Arvind
Second Srihan Anand, Sahiti Kadiyala
First Srinath Hariharan, Sindhura Sridhar
Thillana
Prize Winners
Third Sudharsh Sriraman
Second Keshav Sai Srivaths, Poorna Kumar, Keerthana Madhu
First Srinath Hariharan, Samarth Anantuni
Harikatha
Prize Winners
Second Karthik Subramanian, Sumedha Mahesh
First Laya Raghav
Advanced Pallavi
Prize Winners
Third Karthik Padmanabhan Iyer
Second Sashwat Mahalingam
Concert Competition
Prize Winners
First Rishabh Ranganathan