Results of the 2017 Music Competition

The results of the 2017 Tuttle Memorial Music Competition are below. Congratulations to all the winners!

Geetham
Prize Winners
Third Aditi Ramamurthi, Medha Anantuni
Second Dhruva Malavia Kotikalapudi, Akhila Ramachandran
First Kaashap Balaji
Varnam
Prize Winners
Third Lasya Dhulipala
Varnam
Prize Winners
Third Abesha Umeskumar
Second Laya Raghav , Saarang Anand, Rajeev Devanath
First Shruti Govindarajan, Prisha Balan
Krithi Subjunior Vocal I (ages 6-8)
Prize Winners
Third Janya Iyer, Medha Anantuni
Second Varsha Manikandan, Sakhyam Kaje, Aaradhya Sivakumar
First Suraga Nallan, Abhinav Anand
Krithi Subjunior Vocal II (age 9)
Prize Winners
Third Kaashyap Balaji, Vishaka Ashok, Prisha Balan
Second Lasya Dhulipala, Nikita Anand, Rajeev Devanath
First Shruti Govindarajan, Rasika Sivakumar
Krithi Subjunior Guitar
Prize Winners
Third Sidharth Narayanan
Krithi Subjunior Violin
Prize Winners
Third Kaavya Sekhar
Second Vishaka Ashok
First Laya Raghav
First Tara Shivakumar
Krithi Subjunior Veena
Prize Winners
Third Amrita Vittal
Second Amritha Priya Praveen
First Saarang Anand
Krithi Subjunior Keyboard
Prize Winners
Third Sangeeth Madhu, Vasudha Sakolkar
Second Sahana Nagarajan
First Nitika Pande, Vassanth Ranganathan
Percussion Subjunior Mridangam
Prize Winners
First Darshan Ganesh, Rishab Harikrishnan, Vageesh Nanduri
Percussion Subjunior Ghatam
Prize Winners
First Sathya Ganesan
Percussion Subjunior Konnakkol
Prize Winners
First Hariharan Ananthakrishnan, Kaashyap Balaji, Sangeeth Madhu
Krithi Junior Vocal Boys I (ages 10-11)
Prize Winners
Third Rohit Seshadri, Varun Krishnan
Second Tejas Gururaja
First Sasanka SN
Krithi Junior Vocal Boys II (ages 12-14)
Prize Winners
Third Adithya Narayanan, Anirudh Ramadurai
Second Soham Kaje, Sagar Sridhar
First Anirudh Raja
Krithi Junior Vocal Girls I (ages 10-11)
Prize Winners
Third Prakrithi Jayanth, Samyuktha Natesan, Ananya Ravi
Second Sanika Pande, Anchita Ganesh, Keerthana Madhu
First Sripradha Manikandan, Manya Sriram, Madhura Sriram
Krithi Junior Vocal Girls II (ages 12)
Prize Winners
Third Maya Santhanam
Second Vasudha Gayathri Marur
First Ananya Ramanan
Krithi Junior Vocal Girls III (ages 13-14)
Prize Winners
Third Uktha Sureshkumar
Second Sahana Harikrishnan
First Gowri Salem
Krithi Junior Violin
Prize Winners
Third Aishwarya Anand, Nivritti Mantha, Poorna Kumar, Srian Pedibhotla
Second Sahil Shankar, Sanjith Narayanan, Srinath Hariharan, Srinidhi Murali
First Anivirtan Anand, Mukund Josyula, Tejas Keshav Bharadwaj
Krithi Junior Flute
Prize Winners
Third Sai Pranav Majeti
Second Raghav Kasibhatla
First Sidharth Majeti
Krithi Junior Whistle
Prize Winners
First Sasanka SN
Krithi Junior Veena
Prize Winners
Third Preetika Ashok
Second Smriti Sridharan, Gohitha Narayana Venkluri
First Krishna Sunil Palya
Krithi Junior Keyboard
Prize Winners
Third Vaibav Ramu
Second Rishi Ajoykumar
First Sarvagh Shrianandh
Krithi Junior Guitar
Prize Winners
Third Amogh Mantri
Second Praveen Pandikaran
Krithi Junior Harmonium
Prize Winners
Third Tejasvi Hariharan
Second Varsha Venkatapathy
Percussion Junior Mridangam
Prize Winners
Third Seyon Sooriakumar, Reetesh Sudhakar, Arjun Muralikrishnan
Second Tejas Gururaja, Arush
First Srihari Raman, Soham Kaje, Srihari Srinivasan
Percussion Junior Ghatam
Prize Winners
First Vageeshwar Srinivasan
Percussion Junior Konnakkol
Prize Winners
Third Madhav Parthasarathy, Raghav Kallur, Sujan Sriram, Vishwesh Kasiraman
Second Rishikesh Hemadri, Sachin Rao, Sriram Vakkalanka
First Omkar Sriram, Tejas Gururaja
Percussion Junior Kanjira
Prize Winners
First Pranav Setlur
Alapana Junior Flute
Prize Winners
First Sidharth Majeti
Alapana Junior Vocal
Prize Winners
Third Nandita Nagarajan, Sahana Harikrishnan
Second Anirudh Raja, Sreya Sankar
First Sasanka SN
Alapana Junior Whistle
Prize Winners
Alapana Junior Violin
Prize Winners
Third Mukund Josyula
Second Tejas Keshav Bharadwaj
First Srinath Hariharan
Alapana Junior Veena
Prize Winners
First Ananya Devanath, Krishna Sunli Palya
Alapana Junior Keyboard
Prize Winners
Third Vaibav Ramu
First Sarvagh Shrianandh
Alapana Junior Guitar
Prize Winners
First Praveen Pandikaran
Niraval Junior Vocal
Prize Winners
Third Nandita Nagarajan
Second Sanika Pande, Arvind Mahalingam
First Sasanka SN, Vaibhav Prakash
Niraval Junior Whistle
Prize Winners
Niraval Junior Veena
Prize Winners
First Hiranya A.Sundar, Lavanya M.Sundar
Niraval Junior Violin
Prize Winners
Second Krupa Sekhar
First Sanjith Narayanan
Swaram Junior Vocal
Prize Winners
Third Neharika Murthy
Second Sasanka SN, Vaibhav Prakash
First Ananya Ganesan
Swaram Junior Whistle
Prize Winners
Second Sasanka SN
Swaram Junior Veena
Prize Winners
Third Shreya Pattisapu
Second Krishna Sunil Palya
First Ananya Devanath
Swaram Junior Keyboard
Prize Winners
Third Shrey Ramnath
First Sarvagh Shrianandh
Swaram Junior Violin
Prize Winners
Third Krupa Sekhar
Second Srinath Hariharan
First Sahil Shankar, Sanjith Narayanan
Pallavi Junior Vocal
Prize Winners
First Sia Iyer
Pallavi Junior Veena
Prize Winners
First Hiranya A. Sundar, Krishna Sunil Palya, Lavanya M. Sundar
Pallavi Junior Violin
Prize Winners
First Bhargav Tuumkur, Rishabh Ranganathan
Pallavi Junior Gutar
Prize Winners
First Praveen Pandikaran
Viruttham Junior
Prize Winners
Third Keerthana Madhu, Sripradha Manikantan
Second Sahana Harikrishnan, Alaap Rag
First Samyuktha Natesan
Krithi Vocal Senior
Prize Winners
Third Meghana Totapally
Second Ashwat Subbaraman
First Ananth Mysore
Krithi Senior Violin
Prize Winners
Third Aditya Satyadeep, Akash Gururaja
Second Apurvaa Anand, Shriya Anand
First Saarang Mulukutla, Somanth Dandibhotla
Krithi Senior Flute
Prize Winners
Third Varun Ravi Kumar
Second Vaibhav Iyer
First Akshaya Raman
Krithi Senior Veena
Prize Winners
Third Anagha Mandayam
Second Sanjana Sankar, Nisha Prabhakar
Krithi Senior Keyboard
Prize Winners
Second Vishnu Kumar
First A. Rohith
Krithi Senior Saxophone
Prize Winners
First Shishir Kumar
Krithi Senior Guitar
Prize Winners
First Siddharth Vijay
Percussion Senior Mridangam
Prize Winners
Third Avinash Ganesh
Second A. Rohith, Nikhil Murali
First Siva Mahadevan, Kapil Ramanarayanan
Percussion Senior Ghatam
Prize Winners
Second Shashank Sridhar
First Akshay S.Bharadwaj
Percussion Senior Konnakkol
Prize Winners
Second Akshay S.Bharadwaj
First Aditya Anand
Alapana Senior Vocal
Prize Winners
Third Shilpa Sathyanathan
Second Samhita Madduru
First Ananth Mysore
Alapana Senior Flute
Prize Winners
Second Vaibhav Iyer
First Akshaya Raman
Alapana Senior Violin
Prize Winners
Third Srinaath Kidambi Perangur
Second Apurvaa Anand
First Aditya Satyadeep
Alapana Senior Keyboard
Prize Winners
Third Vishnu Kumar
Alapana Senior Saxophone
Prize Winners
First Shishir Kumar
Niraval Senior Vocal
Prize Winners
Third Shilpa Sathyanathan
Second Aparajitha Adiraju
First Abinaya Srikant
Niraval Senior Saxophone
Prize Winners
Second Shishir Kumar
Swaram Senior Vocal
Prize Winners
Second Ananth Mysore
First Shreya Gopala
Swaram Senior Keyboard
Prize Winners
Second A. Rohith
Swaram Senior Saxophone
Prize Winners
First Shishir Kumar
Pallavi Senior Vocal
Prize Winners
Second Aparajitha Adiraju
First Ranjani Ravindrabharathy
Pallavi Senior Violin
Prize Winners
First Madhu Vadlamani
Pallavi Senior Veena
Prize Winners
Second Priya Ratna Kumar
First Shubha Jagannatha
Pallavi Senior Saxophone
Prize Winners
First Shishir Kumar
Viruttam Senior
Prize Winners
Third Sruthi Parthasarathi, Pranav Narayanan
Second Samhita Madduru, Ananth Mysore
First Aparajitha Adiraju
Accompaniment Junior Violin
Prize Winners
Third Mukund Josyula
First Sanjay Suresh
Accompaniment Junior Percussion
Prize Winners
Second Sriram Vakkalanka, Sabarinath Ramachandran, Vaibhav Sourirajan
First Akhil Sai Avasarala, Samyuktha Sreeram, Reetesh Sudhakar
Accompaniment Senior Violin
Prize Winners
Third Srinaath Kidambi Perangur
Second Aditya Satyadeep
Accompaniment Senior Percussion
Prize Winners
Third A. Rohith
Second Kapil Ramanarayanan
First Siva Mahadevan
Padam/Javali
Prize Winners
Third Shriya Suresh (Vocal), Anirudh Raja (Vocal)
Second Mayuri Meena Srivaths (Vocal), Srihan Anand (Vocal)
First Sasanka SN (Vocal), Krupa Sekhar (Violin)
Thillana
Prize Winners
Third Dhira Vadlamudi (Vocal)
Second Anirudh Raja (Vocal), Harini Venkatesh (Vocal), Sanika Pande (Vocal), Aditya Satyadeep (Violin)
First Alaap Rag (Vocal), Raghav Kasibhatla (Vocal), Shreya Virunchipuram (Vocal), Sanjay Suresh (Violin)
Harikatha
Prize Winners
Third Samhita Subramanian, Vidhubala Vasudevan
Second Tejasvi Hariharan, Sumedha Mahesh
First Sanika Pandey
Advanced Pallavi
Prize Winners
Second Sainivedita Saishankar, Janani Iyer
Concert Competition
Prize Winners
Second Madhu Vadlamani (Violin)
First Shreyaa Srinivasan (Vocal)